Hlavní skipasy letos nezdraží, rozšířena společná nabídka s Nad Nádražím a Belvederem. Cenově zvýhodněna mládež 15 – 18 let. K měřenému slalomu i měření rychlosti. Postaví se nový vlek na černé Šanci i další nádrž na vodu kvůli posílení kapacity technického zasněžování.
Začátek letošní zimní sezony znamená pro šumavský Špičák start další významné modernizace areálu. Po letech diskusí a oddalování se areálu podařilo prosadit projekt výstavby nové multifunkční budovy hned u nástupu na lanovku. Návštěvníci se tak mohou těšit především na vyšší komfort stravování po vzoru alpských středisek. V objektu bude mj. restaurace pro 250 hostů.
„Přípravné práce na této investici za více než 50 milionů korun byly zahájeny již nyní. Demolice starých budov a následně stavba nového objektu by měly začít na jaře 2017. Když všechno půjde dobře, tak otvírat bychom chtěli v zimě 2018,“ přibližuje časový harmonogram Vladimír Kasík, provozní ředitel Ski&Bike Špičák. Stavba bude financována ze zdrojů majitelů střediska v kombinaci s bankovními úvěry.
Mimo restauraci se tady počítá s novou půjčovnou lyží/kol a dalšího sportovního vybavení, administrativním zázemím areálu (přesun z chaty Blaženka) a dvěma patry ubytovacích kapacit. „Její poloha i členění zapadá do moderního konceptu horských středisek – obsloužit většinu zákazníků mimo prostor sportovních ploch (sjezdovek). U lanovky odloží lyže/kola a přesunou se odtud po spojovací lávce do 1. patra, kde bude restaurace, a pak kamkoli jinam,“ popisuje V. Kasík.
Před chatami Hanička a Blaženka, kde v současnosti poskytují doprovodné služby (ubytování s recepcí či občerstvení), by se tak už mezi lyžaři/cyklisty a jinými sportujícími lidmi neměli pohybovat ostatní návštěvníci areálu. Tím se zvýší i bezpečnost. Obě výše zmíněné stavby by pak měly být v další etapě přestavěny do podoby horských hotelů s tříhvězdičkovým či ještě vyšším standardem ubytování.
„Zatím není určen rok, kdy se tak stane. Už nyní ale připravujeme vybudování další retenční nádrže na vodu. Posílíme tak kapacitu technického zasněžování. Vybudujeme další vlek na černé Šanci v úseku nad nejprudším českým svahem k vrcholu Špičáku. Všechny vyjmenované investice nás přijdou na více než 200 milionů korun,“ uvedl Kasík.
Schválení projektu multifukční budovy se podařilo díky oboustranně zlepšené komunikaci mezi areálem a místní správou ochrany přírody. Špičák se před touto sezonou věnoval precizní přípravě dalšího rozvoje. Jako jeden z prvních horských areálů v ČR si nechal zpracovat i environmentální studii, která v rámci nových investic zohledňuje co možná nejvyšší stupeň ochrany místní přírody.
„Projekt jsme i v souladu s ní (s env. studií) několikrát upravovali a se správou CHKO jsme se pak shodli na této variantě. Spokojenost je myslím oboustranná,“ dodává V. Kasík.
Letošní zimní sezona
Ski&Bike Špičák letos nezdražuje hlavní druhy skipasů – např. jednodenní pro dospělého tak zůstává na loňských 610 korunách. Nabízí opět o něco více rozšířenou nabídku společných skipasů s dalšími železnorudskými areály Belveder a Nad Nádražím – jednodenní a vícedenní jízdenky lze zakoupit jako společné pro všechny tři areály. „O tuto možnost jen stačí požádat na kase kteréhokoli z těchto středisek. Prodávají se v cenových relacích Ski&Bike Špičák,“ uvádí Radek Vaniš ze Ski&Bike Špičák.
Premiérově se cenově zvýhodněných jízdenek dočká mládež ve věku 15 – 18 let (v hlavní sezoně celodenní za 530 korun), kategorie dětí od 6 do 14 let pak lyžuje za 430 korun na den. Areál opět jako jeden z mála v ČR prodává rodinnou jízdenku, kdy platí pouze dva dospělí a neomezený počet vlastních dětí lyžuje zdarma (za 1470 korun/den/hlavní sezona).
Na sjezdovce Spodní Šance, kde stojí trať měřeného slalomu, přibude fotobuňka a lyžaři si budou moci otestovat i rychlost své jízdy.“ Zařízení můžeme přepínat – buď se pojede slalom na čas, nebo se bude měřit rychlost sjezdu,“ říká R. Vaniš. Výměny za nové se dočkají informační tabulky označující jednotlivé sjezdovky ve středisku (jejich jména se ale nemění).
Letos tady zahajují už 43. ročník vlastní lyžařské školy s nejlepšími instruktory v oblasti. Nově nabízí i výuku freestylových základů ve fun parku. Pro nejmenší lyžaře již od 3 let organizují každý den zimní sezony kratší výukové bloky. Oblíbené víkendové lyžařské kurzy pro děti (od 6 let) i dospělé startují 14. ledna 2017. Doprava autobusy z různých částí Plzeňského kraje je zajištěna včetně obědů a celodenního zázemí vytopené tělocvičny. Instruktoři Ski&Bike Špičák zajišťují výuku lyžování/snowboardingu také Nad Nádražím a Belvederu. Lyžařská škola Ski&Bike Špičák má jako jedna z mála v oblasti akreditaci ministerstva školství k výuce a udílení kvalifikace instruktorů lyžování a snowboardingu.
Další nabídka sportovních aktivit a služeb sezony 2016/17
Vhodné zázemí pro lyžování dětí (případně začátečníky) – několik cvičných svahů (pod hotelem Sirotek, pod novým parkovištěm, Spodní Šance, prostor před chatami Blaženka a Hanička) včetně pohyblivého koberce, dětská hřiště. Večerní lyžování v sezoně vždy ve středu, pátek a sobotu od 18:30 na osvětlené Spodní Šanci. Tříkilometrový okruh pro běžkaře přímo v areálu a v okolí desítky kilometrů dalších upravovaných stop, trasy do blízkého Německa. Premiéra jednoho ze závodů paraski (seskok padákem a obří slalom).
Každoroční obnova zasněžovací techniky – pořízení nejmodernějších sněžných děl. Půjčovna lyží vybavena lyžemi značky Rossignol. Možnost testování nejvyšších modelů lyží z jednotlivých pánských i dámských řad včetně závodní řady Hero.
Celková kapacita půjčovny: přes 200 sjezdových kompletů (z toho 65 nových párů lyží, 50 snowboardových, 30 běžeckých). Samozřejmostí půjčení helmy a chrániče páteře. Dále vybavení pro skialpinisty, sněžnice, sáně, fatbike (jízdní kolo na sníh, šířka plášťů 4“), snowscoot (hybrid snowboardu a kola), biski pro vozíčkáře, kompletní servis lyží a snowboardů – špičkový stroj Wintersteiger Omega SBI.