Značka, typ ani rok výroby nehrají roli, tachometr má každé auto. Jako děti nás bavilo sledovat, kam až se ručička dostane. Jako dospělí víme, že tachometr k bezpečné jízdě potřebujeme. Co když ale ukazuje jinak, než by měl?
Spěchej pomalu
V první řadě nás má tachometr upozornit na to, jakou rychlostí jedeme a jestli je to bezpečné. Při řízení stačí chvilka nepozornosti nebo zamyšlení a jedeme rychleji, než je potřeba. Omezení rychlosti v různých úsecích i stále více radarů nám pak překročení rychlosti připomene pokutou. Sledovat tachometr se tak vyplatí s ohledem na bezpečnost i vlastní peněženku. Funkční tachometr je stejně nezbytný pro jízdu, jako klíče od auta, volant nebo motor. V autech se aktuálně setkáme se dvěma typy tachometrů, s digitálním a klasickým ručičkovým, poškodit se ale mohou oba. Běžné jsou standardní závady, jako ručičky ukazující na druhé straně pole, vypadlé body na displeji, kdy zobrazované informace nejsou čitelné, blikající kontrolky nebo nesmyslné hodnoty. Každá tato závada ukazuje, že je potřeba oprava tachometru, abychom se svým vozem mohli dále jezdit bez obav o svou bezpečnost i zbytečných pokut.
Jednoduchý princip
Název pochází ze spojení řeckých slov tachos (rychlost) a metrein (měřit). Princip fungování je jednoduchý, jsou počítány otáčky kola za jednotku času a tím zjistíme aktuální rychlost. Dnes už navíc ukazuje i celkový počet najetých kilometrů nebo to, kolik jsme ujeli na posledním výletu. Pokud je tak potřeba jiná oprava, například výměna palubní desky, lze v případě potřeby přeprogramovat procesor řídící jednotky nebo nastavit na tachometru původní hodnoty.
Na správně fungující tachometr se můžeme spolehnout, ať už jsme v měřeném úseku uprostřed vesnice nebo sami na dálnici. Informace o aktuální rychlosti nám pomáhají se rozhodovat a vyhodnocovat situaci, zda je potřeba přibrzdit nebo můžeme pokračovat v jízdě jako dosud.