Vše zvládáte podle svých nejlepších představ, jedete na plný plyn. Máte přeci práci, rodinu, koníčky. A pak najednou se to stane. Přepadnou vás nenadálé útoky úzkostných stavů. Strach, který by jindy odezněl, najednou zůstává déle, přidává se špatný spánek a máte pocit, že vám vlastně pořád něco je. Jen váš lékař nemůže nic najít. Nejvyšší čas vyhledat psychologickou pomoc.
Nejste v tom sami
Já a psychologa? Nepotřebuji. To je asi nejčastější odpověď, kterou lékaři slyší, ale se stavy, které jsou popsány výše, není zbytí. Úzkostnými poruchami trpí na světě miliony lidí, jednou za život zažila obdobný stav asi třetina populace, dlouhodobě ohroženo je 5 až 7 % všech, ale v nejmladší generaci se čísla pohybují až kolem 20 %. Je to dáno nejen nadměrným stresem a nároky, které si na sebe mladá generace klade, ale předně digitálním online světem, který 24 hodin zaplavuje mysl a klade na jedince nereálné požadavky.
Co je spouštěčem?
Proč já? Úzkost nebo panická porucha si nevybírá. Stejným způsobem může zasáhnout vrcholného manažera, maminku na rodičovské dovolené, ale i seniora, který by si měl užívat zaslouženého odpočinku. Spouštěčem totiž může být stres, pracovní vytížení, komplikované vztahy mezi partnery nebo v rodině, ale např. i rozvod, osamělost, vážná nemoc nebo obavy z budoucnosti, stejně jako nepochopení technologického rozvoje.
Vyhledejte pomoc
Jak léčit úzkostnou poruchu? Většina lidí si nechce zpočátku přiznat, že vůbec nějakou pomoc potřebuje. Někteří se z obavy z další panické ataky nebo stavu, který přijde, uchylují k alkoholu. Tím se stav ještě zhoršuje, naopak při vyhledání psychologické pomoci může být léčba úspěšná v poměrné krátké době. Stojí totiž na 3 pilířích v závislosti na stavu pacienta. Předně si dotyčný osvojí metody tzv. první pomoci při nastupující atace, což je odborný nácvik dechových a svalových cvičení. Posléze je potřeba zpracovat a odstranit samotnou příčinu strachu pomocí psychoterapie. V závažných případech lze přistoupit i k předepsání antidepresiv.