Patříte-li mezi milovníky dobrého a kvalitního vína, neměla by ve vaší domácnosti chybět domácí vinotéka. Pokud máte v domě či bytě dostatek prostoru, můžete si pořídit volně stojící vinotéku. Bojujete-li však s omezenými prostory, je pro vás lepší a praktičtější vestavná vinotéka. I do té nejmenší kuchyňské linky se vejde kompresorová vinotéka na sedm lahví. Její rozměry jsou opravdu nejmenší možné a nezaberou tak v malém prostoru ani centimetr navíc. I designově se jedná o velmi povedený kousek, který bude moderní ozdobou každého domácího baru.
Na co se při výběru vinotéky zaměřit?
Popularita domácích vinoték nabývá na síle již několik let a s poptávkou roste přirozeně i nabídka. Nabízíme vám několik užitečných tipů a rad, jak poznat, která chladnička na víno bude pro vás ta pravá. Než se pustíte do hledání svého ideálu, ujasněte si, co od něj očekáváte. Kolik vín chcete v chladničce uchovávat? Velikost vestavné vinotéky úzce souvisí s její kapacitou. O té nejmenší již byla řeč, k dostání jsou ale také vinotéky, do kterých se vejde i několik desítek vín. Tyto velké vinotéky se hodí do prostornějších kuchyní a měly by sloužit opravdovým milovníkům vína případně jeho archivářům.
Kolik druhů vína budete skladovat?
Specializujete-li se na jeden druh vína, postačí vám tzv. jednozónová vestavná vinotéka, která umožňuje nastavení pouze jedné teploty. Pokud však chcete mít v chladničce například vína červená i bílá, pořiďte si dvouzónovou vinotéku. Ta je díky odděleným zónám schopná vína vychladit na rozdílné teploty. Další důležitý faktor, který byste neměli při výběru opomenout, je spotřeba elektrické energie. Nezapomeňte, že vinotéka poběží 24 hodin každý den. Hledejte takovou, která spadá do energetické třídy A. Vestavné vinotéky bývají méně hlučné než ty volně stojící, přesto si před nákupem raději ověřte, jak je na tom s hlučností vámi vybraný model.