Mikuláš se kvapem blíží a vy přemýšlíte, kam své ratolesti letos vezmete, aby si nadílku užily se vším všudy? Zavítejte na Mikulášskou nadílku do středověké krčmy v proslulých Dětenicích. Letos kromě tradičního Mikuláše v Dětenicích slibují i příchod populárních čertů Krampus z alpského Rakouska, před kterými už nejedno zpupné dítě přišlo o vzdor a temperament.
Tradiční trojici Mikuláše, anděl a čert máme společnou s našimi jižními sousedy z Rakouska. Kromě toho však mají Rakušané ještě jeden zvyk, který v našich luzích a hájích rozšířený není. Rakouské průvody čertů jsou nejen pro děti fascinujícím adventním zážitkem. Účastní se jich každoročně tisíce místních diváků a návštěvníků ze sousedních zemí. A věřte, že do roztomilých a neohrabaných čertíků mají kostýmy a masky v průvodech Krampuslauf hodně daleko. Při pohledu zblízka na masky pekelníků přímo z horoucích pekel tuhne krev v žilách i těm nejotrlejším dospělým.
„I letos pro děti a jejich rodiče chystáme Mikulášskou nadílku. Bude se konat 7. prosince od 12 do 15 hodin. Advent v Dětenicích zahájí příchod pekelných a andělských bytostí do Středověké krčmy. Tam máme nachystaný přímo čertovský program s veselou kapelou, ohnivými hrátkami a sladkou odměnou od samotného Mikuláše,“ zve všechny rodiny s dětmi manažerka Zámeckého resortu Dětenice Aneta Ondráčková. „Ale co by to bylo za dobro bez zla? Věříme, že jen ten, kdo pozná zlého čerta, si může vážit hodného Mikuláše. Proto letos chystáme i něco speciálního navíc. Dětenice letos navštíví pekelní čerti Krampus z dalekého Rakouska,“ dodává Aneta Ondráčková.
Starověká čertovská tradice původem z Rakouska
Název Krampus vznikl z rakouského Krampas, což znamená něco neživého. Postava čerta má v Rakousku dávnou tradici. Vznikla už ve starověku v Alpách, odkud se postupně rozšířila do dalších zemích, jako je Německo, Slovinsko či Maďarsko. Čertovské průvody a masky byly populární lidovou tradicí až do dob inkvizice, kdy začal platit pod trestem smrti zákaz převlékat se za ďábelské postavy. Přesto byl tento pradávný zvyk i přes zákaz praktikován – většinou v odlehlých a těžko dostupných oblastech v horách. Dnes už to naštěstí neplatí a my si můžeme celou podívanou užívat přímo ve středu měst a horských středisek, kudy proudí několikasethlavé davy pekelníků.
Každá čertovská maska je unikátní umělecké dílo. Jsou ručně vyřezávané z lipového či borového dřeva, ručně malované a zdobené pravými zvířecími rohy, které většinou pocházejí od muflonů, kamzíků či beranů. I kožešiny z ovcí a koz jsou šité ručně a na míru každému kostýmu. Kromě toho jsou Krampusové vybavení kravskými zvonci uvázanými kolem pasu, vrbovým proutím na šlehání hříšných duší a řetězy na strašení zlobivých dětí. Skupiny Krampusů mezi sebou každý rok soutěží o nejlépe vyřezávanou masku a nejstrašidelnější kostým. Průvod čertovských skupin provázejí i děsivé alegorické vozy přímo z horoucích pekel, různá strašidla a lesní postavičky, řinčení řetězů a okovů, hlasitá hudba, kouř a dým.