Nejíst celý den, nebo dokonce tři dny? Pro někoho je už jen ta představa holým mučením. Jsou však lidé, kteří se postí pravidelně. Pomáhají tím tělu očistit se, snižují riziko různých onemocnění a prodlužují si život. A nemusí u toho úplně trpět hlady, existuje i schůdná varianta půstu.
Co je to půst? Nejde o žádný výdobytek moderní doby. Vždyť i islám, judaismus, hinduismus nebo buddhismus se shodují na tom, že dočasně nejíst je prospěšné pro tělo i duši. Nemusíte však vyznávat jedno z těchto náboženství, abyste se postili. Existuje k tomu celá řada jiných dobrých důvodů.
Půst snižuje riziko řady onemocnění
Postit se jeden den v týdnu významně sníží riziko Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby. Snížený počet kalorií totiž podporuje růst neuronů, které jsou prevencí degenerativních onemocnění. Dočasně prázdný žaludek navíc snižuje hladiny růstového hormonu podobného inzulinu, který se spojuje s rizikem vzniku rakoviny prostaty, prsu, tlustého střeva a konečníku.
Příjemným bonusem je i zpomalené stárnutí. Podle vědců z Univerzity Jižní Kalifornie se po třídenním půstu začínají regenerovat nové bílé krvinky, čímž se omlazuje celý imunitní systém.
Schůdnou variantou je tzv. přerušovaný půst
Samozřejmě není nutné hladovět tři dny. Pro většinu lidí je schůdný spíš jednodenní půst, můžete si ho dopřávat například každou neděli, když jste doma. Velkým hitem je také tzv. přerušovaný půst (anglicky intermittent fasting). Jde o to, že jíte jen několik hodin denně a zbytek držíte hladovku. Mužům se doporučuje 16 h postit a 8 h jíst, pro ženy je vhodnější 14 h půstu a 10 h jídla. Část z této doby prospíte, takže v praxi může intermittent fasting vypadat prostě jen tak, že vynecháte snídani – jíte oběd, svačinu a večeři, což zvládnete v osmihodinovém (pro ženy v desetihodinovém) okně.
Půst s sebou samozřejmě nese i rizika
Půst by však měli dobře zvážit lidé s některými chorobami, zejména diabetici, pro ty je zásadně nebezpečný. V případě nemocí je dobré vše konzultovat s lékařem. Někdy může půst vést také k bulimii. Člověk den nejí a poté má potřebu vše dohnat, tudíž sní obrovské množství jídla. Ani tohle není ta správná cesta.
Přečtěte si ještě další zajímavé poznatky o přerušovaném půstu a pak se rozhodněte, zda dáte postění se v nějaké podobě šanci. Nemá však smysl se do toho nutit.