Plná koncentrace je nesmírně důležitá proto, abychom dokázali opravdu využít svůj potenciál. Existují však určité faktory, které naši koncentraci snižují. Zajímá vás, jaké to jsou?
Kreativní myšlení vyžaduje plnou koncentraci
Náš mozek je pozoruhodný a zároveň velmi komplikovaný systém. V minulosti přitom jeho vývoj probíhal vždy za pohybu. Vzhledem k tomu ani v současné době nejsme přizpůsobeni k celodennímu sezení u počítače.
V minulosti byl poměrně rozšířený názor, že je náš mozek přizpůsoben k tomu dělat více věcí najednou. Realita je však opačná. Mozek totiž ke svému optimálnímu fungování potřebuje naši plnou koncentraci.
Pod pojmem koncentrace se v podstatě skrývá schopnost zaměřit svou mysl pouze jedním směrem. Lidé si často myslí, že jejich schopnost soustředit se je velmi nízká. Jakmile však začnou pracovat na úkolech, které si sami vytyčili, záhy se do této činnosti plně ponoří.
TIP: Absolvujte prakticky zaměřený kurz koučinku, který je efektivním nástrojem pro váš osobní rozvoj.
Co všechno naši koncentraci snižuje
V průběhu dne prakticky každý z nás pracuje pod vlivem nejrůznějších rušičů a překážek. Naši schopnost koncentrace snižují zejména chytré telefony, sociální sítě a přístup k internetu. Překážky v naší koncentraci bychom mohli rozdělit do dvou skupin – na vnější a vnitřní.
Vnější překážky
Pravděpodobně nejrušivější vnější překážkou snižující naší koncentraci je hluk. V takovém případě totiž náš mozek musí zpracovávat obrovské množství podnětů a výsledkem je ztráta schopnosti koncentrace.
Mezi další vnější překážky lze poté zařadit například nepořádek. Proto se tak často říká, že dříve než se pustíte do práce, byste měli mít uklizené své pracovní místo.
Vnitřní překážky
V případě vnitřních překážek je tou nejčastější zejména špatné stravování (v podobě špatného a nepravidelného jídelníčku). Pokud například sníme těžké jídlo, naše tělo se s ním musí vypořádat, což může snižovat naši schopnost se koncentrovat.
Další výraznou překážkou může být nedostatek spánku. Zároveň je třeba při práci pamatovat na pravidelné přestávky. Ideální je například zavést 10minutové pauzy, během kterých se budete věnovat naprosto odlišné činnosti.
Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.