Jste začínající švadlenkou? Pokud ano, tak šicí stroj jste si zřejmě už pořídila. Orientujete se ale v jednotlivých druzích látek?
Švadlenky a šičky rozhodně mají z čeho vybírat. Na trhu najdeme látky z různých materiálů, barev i vzorů. Látky dekorační, potahové, čalounické, bavlněné, gobelínové a spoustu dalších.
Tkanina versus pletenina
Základní dělení látek je na tkaniny a pleteniny. Rozdíl mezi nimi je především v jejich výrobě. Zatímco tkaniny se vyrábějí na tkalcovském stavu, respektive v průmyslových tkalcovnách, pleteniny vznikají v pletárnách na pletacích strojích. Speciální kategorií jsou kůže a ekokůže, ve srovnání s tkaninami a pleteninami se jedná o jednolitý útvar bez jakýchkoliv vazeb.
Univerzální bavlna
Dále se látky vybírají podle materiálu. Ten je vhodné volit s přihlédnutím k charakteru výsledného produktu. Nejuniverzálnější, cenově dostupná a minimálně srážlivá je bavlna vhodná pro celou řadu ručních prací. Ušijete z ní šaty, sukni, halenku i kalhoty. Ale také ubrusy, ložní prádlo, patchworky, tašky, závěsy a celou řadu dalších výrobků.
Barvy a vzory
Bavlněné látky jsou navíc dostupné v široké škále barev a vzorů. Na e-shopu bytema.cz jsou k sehnání kouzelné velikonoční a vánoční látky. Látky jednobarevné, vícebarevné a s různými motivy. Sezonními (látky poseté malými kvítky, velkými věty, listy), dětskými (látky s medvídky, indiány, vílami, notičkami, mušlemi, kuřátky či myškami). Ve venkovských chalupách se velmi vyjímají látky kárované stejně jako ty s pruhy a proužky.
Podoby bavlny
Bavlna je navíc materiál, který v závislosti na jeho úpravě může mít různé podoby. Roztřepené konce vláken jsou typické pro broušenou bavlnu. Zbavená krátkých vláken je pak bavlna česaná. A mezistupněm mezi česanou a nečesanou bavlnou je bavlna částečně česaná. Dalším typem je Chino bavlna, látka v kérové vazbě s diagonální strukturou.
Další materiály
Na trhu ale najdete tkaniny z dalších materiálů, jako jsou polyester, polyamid, elastan, netkaná textilie, filc, fleece, froté, interlock, jacquard, juta, lycra, microfleece, micropolyester, mikrovlákno, plátno, polyamid atd. Každá má jinou přednost a slouží proto k výrobě různých produktů, ať již se jedná o ručníky, deky, prostěradla či funkční oblečení.
Dekorační látky
V interiéru nacházejí své využití především dekorační látky, mezi něž řadíme několik skupin látek s různým složení a gramáží. Z dekoračních látek ušijete například závěsy. Jednotlivé dekorační látky na závěsy se od sebe liší propustností světla. Stoprocentně místnost zatemní tzv. blackouty následované látkami zatemňovacími a stínícími.
Látky na patchwork
Při výrobě dalších dekorací se často používají látky na patchwork (z anglického záplata). Tato oblíbená výtvarná technika funguje na principu sešívání malých kousků látek, které se používají na záplaty. Z patchworku se nejčastěji vyrábějí velikonoční a vánoční dekorace. Tímto způsobem je možné vyrobit oblečení, tašky, ložní povlečení, tašky, přehozy, deky, dekorační polštářky. Dokonce i pohovky a zahradní nábytek.
Potahové a čalounické látky
K potažení čalounických židlí, křesel a sedacích souprav slouží potahové a čalounické látky. Na potahy, polstry, ale také závěsy, polštářky, tašky a kabelky se hodí především maximálně odolné a po designové stránce velmi zajímavé gobelínové látky. Ty jsou sice o něco dražší, ale to, zač si připlácíte je jejich kvalita a atypický design.
Nadčasový gobelín
Typická po gobelínové látky je vyšší gramáž a kombinace s bavlnou, polyesterem a akrylem, která ji činí odolnou proti pomačkání a nenáročnou na údržbu. Vzory gobelínových látek bývají folklorní, květinové či geometrické. Oblíbené mezi uživateli jsou i sezonní motivy, tedy velikonoční a vánoční.