Puzzle mohou děti doprovázet v podstatě od kojeneckého věku. Rozhodně nejde jen o jednu z dalších hraček, které zaplňují dětský pokojíček. Přestože patří mezi ty levnější, přínos pro rozvoj dětí a jejich vzdělávání je obrovský. Tak trochu se dají srovnat s pexesem, které je rovněž podobným malým zázrakem pro vzdělávání a vývoj dítěte. Puzzle ale nabízí ještě mnohem více a bavit ani vzdělávat nepřestanou v žádném věku.
Nejlepší podlaha pro batolata? Podlahové puzzle
První pasení koníčku, plazení a batolení se, první sezení – pro to vše jsou ideální dětské podlahové puzzle. Zatímco tvrdé podlahy bývají kluzké, studené, a i jinak nevhodné pro dětský pohybový aparát, pěnové puzzle pro děti nabízí naprosto ideální povrch pro dětský pohyb i hru. Jsou dostatečně teplé, měkké, ale současně pevné. Ale k čemu puzzle, když existují koberce? EVA pěna je antialergická, bez roztočů a prachu, lze ji snadno udržovat.
Pěnové puzzle pro děti však neskonči „na smetišti dějin“, ani když dítě odroste batolecímu věku. Umí sloužit jako skvělá žíněnka na cvičení i podložka pro hry. Levnější, lepší ani praktičtější neseženete. Právě na podlahových puzzle se vaše dítě naučí kotoul, stojku i nějaký ten taneční krůček. Podlahové pěnové dětské puzzle mohou sloužit i jako skládanka, a tedy první puzzle. Současně se s nimi děti snadno naučí abecedu, čísla, či dokonce počítat. Stačí si vybrat ty s výřezy abecedy, případně s čísly a matematickými znaky.
Vzdělávání a puzzle jdou dohromady i v předškolním věku
Batolecí věk končí ve třech letech. To už vaše dítě může díky puzzle znát písmenka celé abecedy i umět rozeznávat číslice. Mohou však být skvělé i pro získávání dovedností a znalostí, které jsou více skryté, přitom pro další vývoj dítěte naprosto nepostradatelné.
Puzzle rozvíjejí jemnou motoriku i koordinaci ruka-oko: Děti u puzzle trénují úchop, učí se celou řadu jiných přesných pohybů, koordinují práci rukou s očima a učí mozek, aby tyto dva orgány pracovaly společně.
Puzzle se podílí na rozvoji řeči dítěte: Rozvíjejí jemnou motoriku a ta je úzce spojená s rozvojem řeči u dětí. Právě při skládání totiž v mozku dítěte pracují ta centra, která následně ovlivňují jazykové schopnosti.
Puzzle učí děti řešit problém: Trénuje první matematické vzorce, řeší prostorové vztahy, srovnává velikosti i tvary. Trénuje třídění, které patří mezi první matematické dovednosti. Učí se řešit různé strategie i hledat řešení.
Puzzle učí dítě fungovat v týmu: Málokdy dítě skládá puzzle samo. Zapojuje se rodina i kamarádi. Považují se tak za skvělý nástroj pro získávání sociálních dovedností.
Puzzle rozvíjejí emoční schopnosti dítěte: Posilují sebevědomí i učí dítě projevit emoce. Vytváří vztahy mezi kamarády, ale i s fiktivními hrdiny, kteří se díky knihám, filmům, ale i hračkám, stávají pro dítě vzory. I proto bývají oblíbenými puzzle Harry Potter, Tlapková patrola, Požárník Sam a jim podobné.
Vyšší level puzzle vzdělává i starší děti
Vzdělávací funkce puzzle neztrácí ani u starších dětí ve školním věku. Postupně máte možnost dětem kupovat puzzle s více dílky. Děti se učí trpělivosti, soustředění, získávají další orientační dovednosti. Skvělé jsou rovněž puzzle 3D, které učí děti orientaci v prostoru. Modelařina byla u nás vždy oblíbenou, třeba ta z papíru, která vycházela a pořád vychází v časopisu ABC, tedy ve známém „ábíčku“. 3D puzzle nemusíte stříhat, skládání si ale rozhodně užijete. Vzdělávání a puzzle jdou dohromady v každém věku.