Automobilový klíč je dosud zatím nezbytnou součástí auta, asi jako volant nebo kola. Časem však bude pravděpodobně nahrazen mobilní aplikací. Co všechno současné autoklíče umí?
Vývoj a výroba autoklíčů
Současné autoklíče se na první pohled zdají být složené z plastu s baterií a mikroprocesorem uvnitř. Ve skutečnosti však každý klíč obsahuje 35 až 40 komponent. U jednotlivých výrobců se klíče na auto liší pouze designem v závislosti na vydaných penězích na vývoj a výrobu.
Vývoj takového klíče trvá obvykle až tři roky, skoro stejnou dobu, za jakou automobilka vyvine nový model. Výroba autoklíčů je předností jedné z největších firem pro jejich vývoj a výrobu Continental, která sídlí v České republice ve Frenštátě pod Radhoštěm.
Testování autoklíčů
Vývoj klíčů obsahuje také řadu neobvyklých testů životnosti. Testuje se například jejich vyprání v pračce, teploty od minus 40 do plus 80 stupňů Celsia, či pády z několikametrových výšek. Autoklíče se testují také na kondenzaci vody, vibrace a statické zatížení. Řeší se i detaily jako to, zda tlačítka na klíči mačkáte prstem či nehtem.
Tlačítko pro otevření je třeba nutné stisknout větší silou než tlačítko pro zavření. Je to z toho důvodu, abyste si auto omylem neotevřeli. Americké verze klíčů mají také tlačítko PANIC, které rozhouká a rozbliká vaše auto.
Budoucnost
V budoucnosti se však autoklíče stanou spíše statusovým symbolem. Nahrazeny budou bezdrátovou technologií NFC, určenou pro komunikaci na malou vzdálenost. Tato technologie se již využívá například při bezhotovostní platbě mobilním telefonem.
Podle expertů bude tato technologie v blízké budoucnosti dominantní, protože bude levnější než výroba autoklíčů. Klasické klíče od auta tak budou za příplatek a standardem budou snad jen u luxusnějších automobilů.
Jaký máte názor na budoucnost autoklíčů? Chtěli byste své auto i nadále otevírat klasickým autoklíčem, nebo dáváte přednost nové technologii a otevírání telefonem?