Kam ukládat peníze, aby se zhodnotily, ale zároveň jste měli jistotu, že o ně nepřijdete? Spořicí účty v dnešní době příliš příznivé úroky nenabízí, podílové fondy jsou rizikové, termínované vklady se také nechlubí zrovna moc vysokým zhodnocením. Jako jedna z nejlepších variant vychází stavební spoření.
Stavební spoření má dvě obrovské výhody:
- dostáváte na něj státní podporu,
- máte nárok na výhodnější úvěr ze stavebního spoření.
Co je vlastně stavební spoření?
Stavební spoření vzniklo za účelem podpořit lidi při nákupu či rekonstrukci bydlení. Právě proto tento finanční produkt podporuje stát, dává lidem 10 % z vkladu (maximálně 2 000 Kč ročně). Dnes už ovšem dávno neplatí, že byste peníze museli využívat pouze na bydlení. Je to vaší povinností, pokud si vezmete úvěr ze stavebního spoření, jinak ale ne.
Jaký je tedy úrok?
Garantovaný úrok z vkladů činí 1,2 % ročně. Na první pohled nejde o žádné vysoké číslo, nicméně má to dva háčky. Za prvé může být výsledný úrok vyšší. Máte pouze garantováno, že určitě neklesne pod 1,2 %. Za druhé musíte připočítat ještě státní podporu, která činí 10 % z vkladů, maximálně však 2 000 Kč za rok. Tohle jsou důvody, proč vám budou finanční investice tvrdit, že se stavebním spořením dosáhnete výnosu až 3,8 % ročně. Ono tomu tak skutečně může být, když investujete správnou částku. Vklady máte navíc ze zákona pojištěny do výše 100 000 EUR.
Kdo má nárok na státní podporu?
Úplně každý, kdo si zřídí standardní stavební spoření s vázací dobou na šest let. Nejde zrovna o krátkou chvíli, nicméně pokud chcete peníze od státu, jinak to nebude možné. Že vám stát bude přispívat, je většinou obsaženo už ve smlouvě, určitě si tedy nemusíte extra o nic žádat.
Stát vám dá peníze v závislosti na tom, kolik si budete sami spořit. Podpora činí 10 % z vkladů, takže když za rok naspoříte dva tisíce, dostanete 200 korun. Nejvýše může podpora dosáhnout 2 000 Kč za rok, což znamená, že abyste dosáhli plné podpory, potřebujete za rok naspořit aspoň 20 tisíc. Jestli si je budete ukládat pravidelně každý měsíc, nebo je vložíte najednou, je jenom na vás.
Modelový příklad:
Když uzavřete stavební spoření na standardních 6 let a každý měsíc si uspoříte 1 700 Kč, po šesti letech budete mít 140 024 Kč. Z toho vám 12 729 Kč dá stát.
Peníze se vždycky hodí
Již jsme si prozradili, že není třeba částku využít na bydlení. Můžete s ní počítat jako s prostředky na stáří, finanční rezervou pro celou rodinu nebo dárek pro děti, až se osamostatní a vy jim budete chtít usnadnit start do života. Nicméně pokud plánujete spořit dětem, určitě to udělejte na jejich jméno. V takovém případě totiž dostanete ještě výhodnější podmínky.
Děti se dočkají vyššího úroku
Pro stavební spoření pro děti platí trochu jiná pravidla. Mají garantovaný úrok 1,5 % ročně, čímž se možný roční výnos dostává až na 4,06 %. Doba spoření zůstává stejná, tedy šest let, a státní podpora opět činí 10 % z vkladů do 2 000 Kč ročně. Díky vyššímu úroku se však tato volba určitě vyplatí.
Zajímavost:
Raiffeisen stavební spořitelna si nechala udělat průzkum o tom, jak čeští rodiče spoří svým dětem. Vyšlo najevo, že 98 % rodičů dětem nějakým způsobem spoří, průměrně 1 200 Kč měsíčně. Drtivá většina z nich využívá právě stavební spoření!
Takže máte-li doma dítě pod 25 let, založte mu jako zákonný zástupce stavební spoření. U Raiffeisen stavební spořitelny to zvládnete i online, takže se nemusíte trmácet nikam na pobočku a tam dlouze čekat. Naspořené peníze pak budou patřit dítěti, možná je využije na svoje bydlení, studium nebo cokoliv jiného. Rodiče s penězi sice nakládat mohou, ovšem mělo by to být ve prospěch potomka, třeba na školu či úpravu pokojíčku.