Od novoročních předsevzetí již uběhlo několik týdnů, a tak se možná potýkáte s touhou vrátit se k pohodlnějšímu a o něco méně zdravému stylu života. Třeba na to ale jdete celou dobu špatně, a proto vám vaše proměna činí potíže. Ani Řím totiž nebyl vybudován za jeden den, vezměte to krůček po krůčku.
Používejte selský rozum
Nejprve je třeba si uvědomit, že stejně jako jste k přebytečným kilům pravděpodobně nepřišli přes noc, ani se jich přes noc nezbavíte. Nemůžete tedy chtít vidět zásadní změnu během krátkého časového intervalu. Pokud budete chtít všechno a hned, akorát si přivodíte zdravotní problémy. Dalším častým problémem je také ztráta motivace ve chvíli, kdy se tělo nechová tak, jak bychom očekávali. Proto jsou novoroční předsevzetí ne úplně efektivním způsobem, jak na sobě něco změnit. Změnu musíte opravdu chtít a zároveň musíte i vědět, proč ji vlastně chcete. Se cvičením a potravinami přiměřeně experimentujte a nikdy se nespokojte pouze s jedním názorem. Každé tělo totiž reaguje jinak.
Jak se stravovat
Úprava jídelníčku je nedílnou součástí změny životosprávy. Nikdo však neočekává, že už si nikdy v životě nedáte guláš se šesti knedlíky. Svůj jídelníček tak měňte postupně a neberte každou kostičku čokolády jako selhání. Klíčem k tomu, abyste u zdravé stravy vydrželi, je to, aby vám tato strava zároveň chutnala. Používejte tedy kvalitní potraviny a pamatujte si, že důležitá je pestrost jídelníčku. Snažte se omezit konzumaci polotovarů a dalších hotových jídel, které koupíte v každém supermarketu. Naopak investujte svůj čas do vaření. Zařaďte do jídelníčku dostatek čerstvé zeleniny, masa (hlavně ryb, drůbeže a kvalitního hovězího) a kvalitních olejů. Pokud si nevíte rady, jak vlastně zdravý jídelníček sestavit, vyhledejte výživového poradce, který vám s prvními krůčky pomůže.
Nepřepínejte se
Nejste-li sportovní typ, pokuste se najít takový druh pohybu, který vás bude bavit. I pravidelné několikakilometrové procházky se počítají. Zkuste třeba místo autem jezdit do práce MHD nebo choďte pěšky. V okolí svého bydliště najděte skupinové lekce, kam se můžete přihlásit společně s přáteli, a hlavně buďte důslední. Vždy, když se vám nebude chtít se hýbat, představte si ten pocit uspokojení, který nastává po cvičení. Někdy se vám totiž nemusí chtít, ale po dobře odcvičené hodince nikdy nebudete litovat. Rozdíl nastává v tom, pokud se rozhodnete aktivně budovat svalovou hmotu, zde je již třeba pravidelný režim a hlavně vědět, jak vlastně v posilovně cvičit. Jinak se lehce může stát, že budete několik měsíců cvičit jen tak zbůhdarma, a místo abyste hubli tuk a nabírali svalovou hmotu, váha se ustálí a s tělem se po určité době nebude dít nic. Pokud vám však jde o to, abyste si jednoduše vybudovali pozitivní vztah ke sportu, opět se nebojte experimentovat a dělejte to, co vás baví.
Nebojte se požádat o pomoc odborníka
Požádat o pomoc odborníka se vyplatí zejména v případě, pokud trpíte nadváhou či obezitou či pokud jste již došli do fáze, kdy se cítíte demotivovaní a fakt, že nehubnete, vás akorát stresuje. Pravdou totiž je, že v takových případech pouze děláte něco špatně. A jako člověk, který není ve výživě a cvičení vzdělaný, samozřejmě nemůžete vědět, kde se stala chyba. Partnerem v podpoře zdravého životního stylu vám může být i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky, která se svým projektem Zdraví jako vášeň organizuje nejrůznější sportovní výzvy a soutěže. Jedním z oblíbených programů je právě i projekt Změním se, který koučuje známý český výživový poradce Petr Havlíček. Ten s dalšími profesionály vede vybrané klienty a učí je, jak se svými návyky naložit a jak změnit svůj přístup ke zdravému životnímu stylu. Projektu Změním se se můžete účastnit i vy. Přihlaste se do konce března ke Zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra a třeba budete mezi dalšími šťastlivci také.